7. februar 1936
000488240
Beskrivelse
Brand i Mejlgade
Brand i Mejlgade i komplekset Mejlgade 35,37 og 39.
Mejlgade 39 var blandt andet hjemsted for Akts. De jydske Møbelfabriker, Thomsens Møbelfabrik, C. Kruses Møbelfabrik, møbelfabrikken Aros, chokoladefirmaet Brødrene Jacobsen, Jaster Produktforretning og Industritrykkeriet holdt til.
I Mejlgade 35 lå blandt andet dørfabrikken Greco.
Ejendommene var ejet af fabrikant Valdemar Juul.
Ophavsret
CC Navngivelse
Materialet er under ophavsret, men udgives efter aftale under en Creative Commons Navngivelse licens.
Materialet må derfor gerne gengives og publiceres, så længe man på passende vis krediterer både ophavsmanden/-kvinden og AarhusArkivet.dk
Beskrivelsesdata
Billedet er en del af en større billedserie af ældre aarhusmotiver. Billederne har været udprintet og samlet i en mappe. Der er sansynligvis tale om fotokopier af tilskårne postkort, samt formodentligt nogle bogudgivelser. Datering kan i nogle tilfælde muligvis knytte sig til postkortets datering.
Relationer
Anden juridisk beskyttelse
Materialet må offentliggøres på internettet. Ifølge aftale.
Materialet er ikke underlagt andre juridiske begrænsninger af tilgængeligheden.
Tilgængelighed
Materialet er online her på Aarhusarkivet.dk, men det er det enkelte materiales ophavsretslige status, der fastsætter, hvad et givent materiale videre må bruges til.